Скарбничка

10 точних фактів про наркотики .docx (34327)           

Хім.склад цигарок.docx 


Інтернет та мобільна. залежністьу підлітків.docx 


Презентація по інтернетзалежності.pptx 


Презентація ЗПСШ.pptx 

Панічні атаки у підлітків та дорослих.Шляхи подолання(підбір порад,вправ,тестів)

Панічна атака (ПА) — сильний і раптовий приступ страху, коли немає реальної небезпеки чи видимої причини. Супроводжується шаленим викидом адреналіну в кров і, відповідно, сильними фізичними реакціями. Під час війни панічні атаки почастішали серед підлітків і дітей. Тож варто навчитися розрізняти симптоми ПА і знати, як діяти, якщо ви стали свідком приступу паніки у навчальному закладі та поза його межами.

          Симптоми панічної атаки:

  • раптовий початок, без попередження. ПА може спіткати в маршрутці,  за кермом, у торговому центрі, під час наради чи ділової зустрічі.
  • людині дуже страшно. Вона каже про страх померти, відчуття нереальності того, що відбувається з нею, деперсоналізацію, страх збожеволіти.
  • людині може здаватися, що вона от-от втратить свідомість.
  • прискорене серцебиття (тахікардія).
  • важкість у грудях.
  • прискорене дихання, відчуття нестачі кисню.
  • холодіють руки і ноги, у голові «пульсує», тиск підвищується.
  • тіло тремтить.
  • озноб.
  • запаморочення, потемніння в очах.
  • відчуття стиснення голови, головний біль.
  • запаморочення або відчуття непритомності;
  • світло здається яскравішим та інтенсивнішим;
  • потовиділення більше звичайного;
  • тремтіння кінцівок та хиткість у ногах;
  • сльози, незмога перестати плакати;
  • відчуття, ніби людина «застрягла» та не може рухатися;
  • спазми у шлунку або нудота.

 

Що викликає панічні атаки?

Не завжди зрозуміло, що викликає панічні атаки в дітей чи дорослих. Відомо, що їх може спричинити тривожність із приводу чогось або проживання важких чи стресових ситуацій.

Серед них:

  • тривога, викликана складнощами вдома чи у навчальному закладі;
  • стрес через такі речі, як іспити, дружба чи стосунки;
  • смерть близької людини;
  • страх, викликаний жорстоким поводженням або зневагою;
  • насильство.

Панічні атаки в дітей і підлітків

Панічні атаки часто починаються в підлітковому віці, хоча можуть виникати в дитинстві. Напади можуть спричиняти сильне занепокоєння, а також впливати на настрій та інші аспекти  діяльності дитини.

Деякі діти починають уникати ситуацій, у яких вони бояться нападу паніки. Підлітки можуть вживати алкоголь або наркотики, щоб зменшити тривожність. Якщо панічні атаки не розпізнати та не лікувати, вони можуть спричинити майбутні ускладнення, такі як важка депресія та суїцидальна поведінка.

За умови вчасної діагностики панічні атаки в дітей зазвичай добре лікуються

Скільки триває панічна атака і як її позбутися

Панічні атаки — це не окрема хвороба, а симптом, що нервова система дає збій. Із панічною атакою можна впоратися самостійно, знаючи потрібні прийоми й техніки. Також важливо пам’ятати, що жодна панічна атака не закінчується смертю. Зазвичай вона минає через 5–10 хвилин.Так як ми працюємо у навчальному закладі дуже важливо є правильно надати допомогу дитині

Як допомогти дитині впоратися при панічних атаках

  1. дізнатися, що  спричинило. панічну атаку
  2. запитайте в дитини, як вона почувається та що викликало в неї тривогу чи стрес.
  3. чи змушують її панікувати певні ситуації або місця?

Під час панічної атаки дитина,підліток може відчувати, що втрачає контроль. Ось що  можна  зробити, щоб повернути його та допомогти дитині «заземлитися».

1. Прийміть ситуацію. Іноді здається, що легше просто уникати ситуації чи місця, які змушують нас панікувати. Це природно. Однак уникнення може посилити тривогу. Мета полягає не в уникненні ситуацій, а в тому, щоб дитина навчилася справлятися з тим, як вона себе в них почуває.

2. Згадайте алфавіт. Попросіть дитину назвати щось на кожну літеру алфавіту. Це можуть бути тварини, імена, місця, їжа тощо. Така вправа залучить іншу частину мозку дитини та відверне увагу від страху та тривоги.

3. Зосередьтеся на диханні. Черевне дихання дуже заспокоює й допомагає кисню проникати в легені. Ось проста техніка, яка складається з трьох кроків:

  • Крок 1. Покладіть руку на живіт.
  • Крок 2.Зробіть п’ять глибоких вдихів (п’ять секунд на вдих і п’ять секунд на видих; вдих через ніс і видих через рот).
  • Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій живіт, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

4. Допоможіть дитині скористатися органами чуття. Наші органи чуття є потужними інструментами, які допомагають впоратися з панікою, тривогою та стресом. Ось простий спосіб заохотити дитину використовувати їх. Попросіть її сісти зручно, повільно вдихнути та видихнути. Після цього попросіть її назвати декілька речей, які не викликають тривоги: чотири речі, які вона може бачити, три речі, які можна почути, дві речі, які можна понюхати, та одну річ, яку можна спробувати на смак.

Існує багато технік що можуть нормалізувати стан дитини чи дорослого під час панічної атаки.

Техніки, які можна використати при панічних атаках для дітей та дорослих.

1.Техніка, що нормалізує дихання

Організм — цілісна і логічна система. Оскільки кисень підвищує тривожне збудження в корі головного мозку, важливо збільшити концентрацію вуглекислого газу і зменшити концентрацію кисню в крові:

дихання в паперовий пакет (повільні безперервні вдих і видих — вдих краще носом, а видих ротом);

дихання в руки, складені човником (за тією ж методикою, що вище);

дихання в подушку;

щоб знизити частоту і силу серцевих скорочень, допоможе діафрагмове дихання. Для цього в комфортному для вас положенні робіть повільний безперервний вдих носом на три рахунки, ніби «надуваючи міхур животом». Потім — такий же повільний безперервний видих ротом на 5–6 рахунків.

Техніка «Пульт»

Це одна з дієвих технік заземлення. Ми можемо перемкнути увагу нашого тіла і мозку на певні дії, наче скористались пультом, та позбавитись фіксації на неприємному. Важливо зосереджуватись на виконанні кожного пункту. Саме так вегетативні реакції організму перебазуються на дальній план і людина з панічною атакою відчує полегшення.

Уважно подивіться навколо та знайдіть і озвучте:

5 речей, які ви БАЧИТЕ;

4 речі, до яких можете ДОТОРКНУТИСЬ;

3 речі, які зараз ЧУЄТЕ;

2 речі, які можна ПОНЮХАТИ;

1 річ, яку можна СПРОБУВАТИ НА СМАК.

Техніка «Якір  реальності»

Під час панічної атаки конче необхідно заземлитися. Для цього переводимо фокус уваги на тіло як на фізичний об’єкт:

Надягніть на кисть гумку, якою скріплюють банкноти, і зробіть помірно болючий щипок: «Я тут, на вулиці… Я відчуваю своє тіло і саме я володар свого тіла».

Позитивна установка голосом. Промовте вголос: «Все добре, катастрофи немає», «У мене панічна атака, організм викинув адреналін, але зі мною все буде добре», «Я спокійний(а), я сильний(а), я нічого не боюся».

Якщо у вас чи близьких раніше вже траплялися панічні атаки, зробіть індивідуальні картки-нагадування. На кожній з карток можна написати: «Катастрофи не буде», «Мій організм вміє фантазувати. Організм, ти в безпеці!», «Досить боротися з вітряками, нам треба спокій!», «Я — господар свого тіла!» та інші мотивувальні вислови, які вас заспокоять або допоможуть усміхнутись. Перебирайте картки, читайте вголос, щойно відчуєте, що паніка може вас охопити.

Погляньте на світ навколо та опишіть у деталях, що відбувається навколо вас — неначе пишете твір чи запис у щоденнику.

Закрийте очі і подумки відправте себе в місце, де ви відчували себе спокійно й захищено, де вам дуже добре (місце біля моря чи в лісі, дім, пікнік із родиною, музичний фестиваль).

Метафоризуйте страх. Поставте собі чи іншим запитання: «Якої форми мій страх?», «Якого кольору?», «Якої консистенції?», «Де він зараз у мені?», «Який розмір?», «На що схожий?», «Як його звуть?», «Що йому від мене треба?» А потім зробіть глибокий вдих і на видиху уявляйте, як страх починає зникати, випаровуватись, кришитись.

Техніка «Формула СТОПП»

Екстрена формула СТОПП для зупинки початку нападу панічної атаки:

С — Стоп! Сказати собі це чітко, ясно, не думаючи, «що» це означає і «навіщо».

Т — Тіло. Змістити фокус уваги на тіло, заземлення + повільне діафрагмове дихання.

О — Огляд. Фокус уваги з тіла на навколишнє середовище, просто описуючи реальність, даність.

П — Позитивна установка. Фокус назад у свої думки, установка ніби «Все добре, катастрофи немає», «Я в нормі, це просто фантазія», «Я спокійний(а), я не боюся».

П — Перемикання на будь-яку звичайну для себе дію, рутину, щось  повсякденне, що робили би поза нападом паніки.

Техніка «Дихання квадратами»

У кризових станах людині може бути важко почати дихати глибоко й рівно. Але дихання квадратами допоможе подовжити видих і заспокоїть, коли емоції зашкалюють.

Вдих: повільний, рахуйте 1, 2, 3, 4.

Пауза: подумки рахуйте 1, 2, 3, 4.

Видих: повільно видихайте на 1, 2, 3, 4.

Коли дихаєте, подумки малюйте частину квадрата після кожного етапу. На наступний цикл дихання подовжіть видих — спершу дихайте, рахучи до 5, потім — до 6, а в кінці вправи — до 7.

Техніка «Бджілка»

Якщо ви вдома, гарним рішенням для відволікання від паніки може стати фізична робота чи активність. Увімкніть музику й потанцюйте. Так-так, і не дивуйтеся такій пропозиції! Співайте текст пісні разом із виконавцем. Можете зробити кілька легких вправ на килимку на підлозі (покататися на спині, притиснувши ноги до грудей та обхопивши коліна долонями; стати в планку й дихати; на пальчиках ходити килимом, піднімаючи руки догори, а потім опускаючи). Можна піти на кухню й нашаткувати овочі для борщу, вимити підлогу чи з особливим завзяттям почистити зуби. Техніки фізичної активності підходять не всім, проте ви можете спробувати, а раптом вам добре ляже на душу?

Поради при панічних атаках(можна використовувати дітім і дорослим)

  1. якщо панічна атака відбувається вдома, треба підійти до стіни, та доторкнутися її трьома точками: плечами, сідницями та
    п’ятками. Треба відчути ці зони. Таким чином ви опановуєте свої емоції.
  2. Ще можна використовувати камінь, який треба потримати у руці, подавити, порахувати його кути.
  3. Якщо, ви в натовпі, наприклад, порахуйте скільки людей у зелених куртках ви бачите. Або ви даєте собі установку знайти очима 10 людей у червоному одязі. Ви починаєте очима шукати, фокус ваш перемикається і ви заспокоюєтеся.

 

 

 

 

 

 

 

ОПИТУВАЛЬНИК ДЛЯ САМОСТІЙНОГО МОНІТОРИНГУ ДЕПРЕСИВНОГО СТАНУ PHQ-9

Інструкція: будьте уважними, відповідайте щиро, не поспішайте та не довго затримуйтеся на кожному з запитань.

Прочитайте твердження нижче і оцініть, як часто протягом останніх двох тижнів Вас турбували будь-які з перерахованих проблем?

 

Прочитайте твердження нижче і оцініть, як часто

протягом останніх двох тижнів Вас турбували

будь-які з перерахованих проблем?

Ніколи

Кілька днів

Більша половина часу

Майже щодня

 

 

 

 

1.Зниження інтересу або відчуття задоволення від виконання справ

 

 

 

 

2.Поганий настрій, відчуття пригнічення або безнадії

 

 

 

 

 

3.Труднощі з засинанням, поверхневий сон або, навпаки, надмірна сонливість

 

 

 

 

 

 

4. Відчуття втоми або зниження енергії

 

 

 

 

 

5. Поганий апетит або переїдання

 

 

 

 

 

6. Негативне відчуття щодо себе: або Ви почувалися невдахою, або ж розчаровувались у собі, або думали, що підвели родину

 

 

 

 

 

7. Труднощі з концентрацією уваги, наприклад, при читанні або перегляді відео

 

 

 

 

 

8. Сповільненість рухів і мовлення, яку помічають оточуючі. Або, навпаки, надмірна і непритаманна Вам метушливість і активність

 

 

 

 

 

9. Думки, що було б краще, якби Ви померли, або думки про те, щоб заподіяти собі шкоду

 

 

 

 

 

 

Сума балів за кожною колонкою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загальна сума балів за всіма відповідями

           

Підрахунок результатів

Кожна відповідь має свою кількість балів:

Ніколи - 0 балів

Кілька днів - 1 бал

Більше половини часу - 2 бали

Майже щодня - 3 бали

Вам необхідно отримати суму балів за усіма відповідями.

Що показує ваша сума балів?

0-4 б – ймовірно що труднощі з депресивним станом відчутні.

5-9 б – можлива депресія легкого ступеню.

10-14 – можлива депресія помірного ступеню.

15 – 19 – можлива депресія вираженого ступеню.

20+ – можлива депресія важкого ступеню.

Важливо розуміти, що цей тест є доволі корисним моніторингу симптомів депресії, однак він не призначений для постановки діагнозу.

Якщо ви отримали понад 5 балів або ж вас турбують окремі прояви, з зазначених вище, у сильній формі, рекомендується робота з психологом.

 

 

 

 

 

 

 

ОПИТУВАЛЬНИК ДЛЯ САМООЦІНКИ НАЯВНОСТІ ПАНІЧНИХ АТАК

Інструкція: будьте уважними, відповідайте щиро, не поспішайте та не довго затримуйтеся на

кожному з запитань.

Читайте кожне твердження і вирішуйте, чи згодні ви з ним або не згодні, натискаючи на: "Так" або "Ні". Уважно прочитайте всі твердження і дайте відповідь на них

Так

Ні

1. Чи відчували ви приступи (атаки) раптової дуже сильної тривоги,

страху або жаху протягом останніх 4 тижнів?

 

 

Якщо відповіли «Так», продовжуйте далі

2.Чи були у вас подібні приступи коли-небудь раніше?

 

 

 

3. Чи виникають деякі з цих приступів несподівано, в ситуаціях, де ви не відчували занепокоєння або дискомфорту?

 

 

 

4. Чи маєте ви острах приступу або його наслідків?

 

 

 

5.Під час вашого останнього приступу (атаки) чи ви відчували:

 

 

 

a) поверхневе, прискорене дихання;

 

 

b) серцебиття, пульсацію, перебої в роботі серця або відчуття його зупинки;

 

 

c) біль або дискомфорт у лівій половині грудної клітини;

 

 

d) пітливість;

 

 

e) відчуття нестачі повітря, задишку;

 

 

f) хвилі жару або холоду;

 

 

g) нудоту, дискомфорт в шлунку;

 

 

h) запаморочення, нестійкість, туман в голові або відчуття ніби можете зомліти;

 

 

i) відчуття поколювання або оніміння в тілі або кінцівках;

 

 

j) тремтіння в тілі, кінцівках, посмикування або стягування тіла

(кінцівок);

 

 

k) страх смерті або незворотних наслідків нападу;

 

 

l) страх збожеволіти або втратити контроль;

 

 

m) відчуття нереальності, дивності або відстороненості від себе

 

 

       

 

Якщо ви маєте відповідь «Так» на перше та третє запитання та мінімум 4 «Так» до 5 питання , це може говорити, що у

вас була панічна атака.

Якщо ви маєте додатково відповідь «Так» на 2 чи 4 запитання, це може вказувати на панічний розлад.

Важливо розуміти, що цей тест є доволі для виявлення панічних атак, однак він не призначений для постановки

діагнозу.

Якщо відповіді показали, що у вас наявні панічні атаки чи панічний розлад, зверніться до спеціаліста у сфері охорони

психічного здоров’я (психолог, психотерапевт чи лікар-психотерапевт).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ШКАЛА ДЛЯ САМОСТІЙНОГО МОНІТОРИНГУ ЗАГАЛЬНОЇ ТРИВОГИ GAD-7

Інструкція: будьте уважними, відповідайте щиро, старайтеся відповідати швидко.

 

Прочитайте твердження нижче і оцініть, як часто протягом останніх двох тижнів Вас турбували будь-які з перерахованих проблем?

Ніколи

Кілька

днів

Більше

половин

и часу

Майже

щодня

0

1

2

3

1. Ви нервували, відчували тривогу або були дуже

напружені

 

 

 

 

2. Ви не могли зупинити або контролювати своє хвилювання

 

 

 

 

3. Ви занадто хвилювались через різні речі

 

 

 

 

4. Вам було важко розслабитись

 

 

 

 

5. Ви були настільки неспокійні, що Вам було важко всидіти на одному місці

 

 

 

 

6. Вам було легко дошкулити або роздратувати

 

 

 

 

7. Ви відчували страх, неначе щось жахливе може статися

 

 

 

 

                                      Сума балів за кожною колонкою

 

 

 

                       Загальна сума балів за всіма відповідями

 

           

Підрахунок результатів

Кожна відповідь має свою кількість балів:

Ніколи - 0 балів

Кілька днів - 1 бал

Більше половини часу - 2 бали

Майже щодня - 3 бали

Вам необхідно отримати суму балів за усіма відповідями.

Що показує ваша сума балів?

0-4 б – ймовірно що труднощі з тривогою відсутні.

5-9 б – можливі труднощі з тривогою помірного ступеня.

10-14 – можлива труднощі з тривогою вираженого ступеня.

15 – 21 – можливі труднощі з тривогою важкого ступеня.

Важливо розуміти, що цей тест є доволі корисним моніторингу симптомів некорисної тривоги, однак він не призначений для постановки діагноз